Jet grouting
A Jet grouting technológia során cca 100 mm átmérőjű fúrólyukon öblítőfolyadékos mélyítéssel a megkívánt mélységig lejuttatjuk a fúrószárat. Ezt követően a fúrórudazat alján található fúvókákon keresztül nagy nyomással (400-500 bar) horizontális irányban kötőanyagot (cementlé) injektálunk a talajba. A fúrórudazat lassú visszahúzása forgatással történik, így ezáltal hengeres „szilárdított talajoszlop” (jet cölöp) keletkezik. A fúrási és a visszahúzási folyamat számítógépes vezérléssel, folyamatos kontroll mellett történik, biztosítva a Jet cölöp folytonosságát, elvárt átmérőjét és a kívánt szilárdságot. A módszerrel többek között a foghíjbeépítéseknél gyakran igényelt csatlakozó épületek védelme, illetve alapmegerősítése, de a munkagödör határolása is megoldható.
A jet oszlop alakja, mérete, összetétele és szilárdsága függ a helyszínen lévő talaj mechanikai tulajdonságaitól, valamint a bedolgozott cementlé típusától, összetételétől, a készítés során alkalmazott nyomástól és a fúrószár kihúzási és forgatási jellemzőitől.
A Jet grouting eljárásnak három fajtája van:
Szimpla JET (egy fázisú)
A talaj roncsolásához csak a cement-szuszpenziót használják, mellyel rögtön a JET oszlopot is kialakítják. Ezért a folyadék nyomása, mely a talajba érkezik 400-500 bar. A talajba jutott cement szuszpenzió többlet a felszínre érkezve a fúrószár mellett távozik. Ha nem jut a felszínre plusz anyag, akkor a szuszpenzió valamilyen járaton keresztül elfolyt, ezért le kell állítani a munkát.
Általában könnyen erodálható talajoknál használják. Ezzel az eljárással 60 cm vagy az alatti átmérőjű JET oszlopok készíthetők.
Dupla JET (két fázisú)
A talaj roncsolásához nem csak a nagy sebességű cement szuszpenziós sugarat használják, hanem sűrített levegővel teszik azt még hatékonyabbá. Ezzel a technológiával elérték azt, hogy nagyobb átmérőjű oszlopok készíthetők, mert a roncsolás hatósugara megnőtt. Ebben az esetben is figyelni kell, hogy a többletinjektáló anyag megjelenik-e a felszínen, mert ha nem le kell állítani a kivitelezést.
Általában közepesen erodálható talajoknál használják, jelenleg az egyik legelterjedtebb alkalmazási mód. Ezzel az eljárással általánosságban 60-100 cm közötti JET oszlopok készíthetők.
Tripla JET (három fázisú)
A talaj roncsolásához levegővel körbevett vízsugarat használnak, mellyel egy időben nyomják a már szétroncsolt talajba a cement szuszpenziót. Ebben az esetben nem kell a cement szuszpenziónak nagy nyomással érkeznie a talajba, mert már nincsen roncsoló funkciója. Nagy átmérőjű oszlopok készíthetők ezzel az eljárással. Ugyanúgy mint az előzőekben említett eljárások esetében is, itt is figyelni kell a többletanyag megjelenésére.
Kemény, nehezen erodálható talajban is alkalmazható. Általánosságban elmondható, hogy nagy átmérőjű, akár 120-200 cm-es JET cölöpöket készítenek ezzel az eljárással.